17 października 2011

Artykuły:

----> Jaki motocykl wybrać?

----> Od razu po zdrowym rozsądku - wybór odpowiedniego ... stroju

----> Jak czyścić kombinezon/ubranie motocyklowe?

----> Dlaczego warto pamiętać o założeniu rękawic motocy... klowych

----> O motocyklach w internecie

----> Czyszczenie i pielęgnacja łańcucha motocyklowego

----> Sezon na motocykle

Sezon na motocykle

Autorem artykułu jest Bartosz Barabasz



Ostatnio coraz częściej na ulicach większych miast można zauważyć osoby poruszające się na skuterach czy innych jednośladach. Motocykle stają się coraz powszechniejszych środkiem transportu. Dlaczego tak się dzieje?
motocyklwmiescie

Większość z nas słyszało opinie na temat motocyklistów. Dawcy organów, wariaci, ścigający się młodzi ludzie… ale czy to prawda? Nie. Zdarzają się oczywiście wariaci na motocyklach, tak jak w każdym społeczeństwie. Jednak zdecydowana większość osób jeżdżących na motocyklach to ludzie pragnący poczuć podczas jazdy „wiatr we włosach”, chcący taniej i sprawniej poruszać się w korkach większych miast. W szkołach nauki jazdy i ośrodkach egzaminacyjnych częściej spotyka się kobiety oraz osoby po 40 roku życia, biznesmenów, ojców rodzin, zwyczajnych ludzi.

Każdy z motocyklistów stoi albo stał kiedyś przed wyborem pierwszego jednośladu. To trudny wybór, należy się poważnie zastanowić nad typem motoru. W wyborze może pomóc katalog motocykli gdzie znajdują się dane techniczne, zdjęcia, instrukcje serwisowe motocykli produkowanych od 1970 roku. Warto przeanalizować swoje oczekiwania w stosunku sprzętu. Opinie użytkowników oraz oceny poszczególnych podzespołów pozwalają podjąć decyzję. Dla osób nie posiadających prawa jazdy polecam skutery do pojemności silnika 50ccm, na które nie trzeba mieć uprawnień takich jak prawo jazdy.

Ubiór motocyklisty

Gdy już upatrzyliśmy sobie interesujący motor lub skuter warto zastanowić nad ubiorem i sposobem jazdy. Zacznijmy od bezpiecznego ubioru. Podstawowym i obowiązkowym elementem jest oczywiście kask. Niezależnie od jakości wykonania kasku, bardzo ważne jest poprawne zapięcie go. Niezapięcie kasku może być bardziej niebezpieczne niż jego brak, dzieje się tak ponieważ źle zapięty kask przy wywrotce bardzo łatwo może się zsunąć z głowy nie dając ochrony. Jakość kasku również ma znaczenie, warto wybierać kaski z atestem, testowane i sprawdzone przez użytkowników. Kurtka motocyklowa może być wykonana ze skóry lub sztucznych materiałów, tutaj nie chciałbym porównywać, ponieważ oba te materiały mają swoje dobre strony. Ważne, żeby posiadała wzmocnienia na łokciach, podszewkę. Przy jeździe motocyklem przy 60km/h inaczej odczuwamy temperaturę, ważne żeby chronić szyję i nerki. Akcesoria motocyklowe znacznie poprawiają komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo jazdy

Jak jeździć, żeby nie zrobić sobie krzywdy? To jest bardzo częste pytanie początkującego motocyklisty. Doświadczenie przychodzi z czasem, jednak na początku przygody warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

* Prędkość dostosować do warunków i doświadczenia
* Uważać na nawierzchnie po której jeździmy (uważnie korzystać z pasów jezdni przeznaczonych dla tramwajów, autobusów, wyłączonych z ruchy, gdyż znajduje się na nich dużo drobinek piasku i brudu co znacznie pogarsza przyczepność)
*Zwalniać przed zakrętami a nie na nich
* Hamować przednim hamulcem, początkujący motocykliści mylnie sądzą, że używanie głównie tylnego hamulca pozwala szybciej się zatrzymać.
* Obserwować otoczenie drogi, piesi, inne samochody, zwierzęta to wielkie zagrożenie.

Zapraszam wszystkich do przesiadania się na motocykle, uważajcie na siebie. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Bezpieczna jazda oznacza, że kierujący panuje nad motocyklem a nie odwrotnie.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

14 października 2011

Czyszczenie i pielęgnacja łańcucha motocyklowego

Wielu użytkowników jednośladów zapomina o tym jak ważne dla żywotności łańcucha jest jego czyszczenie i konserwacja. Czynności te przedłużają żywotność owej części i w dodatku zwiększają nasze bezpieczeństwo. Za niedbanie tych czynności może spowodować np. przedwczesne zużycie się łańcucha i zerwanie podczas jazdy, co może za skutkować wypadkiem lub nawet śmiercią motocyklisty, gdyż przy dużej prędkości, zerwany łańcuch może zablokować tylne koło.

Oto kilka wskazówek jak przeprowadzić czyszczenie i pielęgnację łańcucha motocyklowego: 

1.Podnosimy motorek podnośnikiem, tak aby tylne koło było nad ziemią (jeśli nie mamy podnośnika to ja robię tak: pod podnóżek podkładam kawałek drewna i z drugiej strony podnoszę podnośnikiem typu żaba).
2. Kręcimy tylnym kołem i czyścimy łańcuch ze starego smaru i zanieczyszczeń czyścikiem do łańcucha (ja z oszczędności używam czyścika do sprzęgieł i hamulców, który kosztuje 11zł za 500ml, a nie kilka razy więcej, a efekt ten sam. Polecam).
3. Odpalamy motocykl, włączamy jedynkę lub dwójkę (zależy z jaką prędkością chcemy aby się kręciło koło) i puszczamy sprzęgło. Tylne koło kręci się ze stałą prędkością, silnik chodzi na wolnych obrotach. W przypadku jak by nam moto spadło z podnośnika to daleko nie pojedzie. Jeśli moto jest niestabilne kręcimy tylnym kołem rękami, aby moto nie spadło i nie narobiło nam szkód.
4. Smarujemy łańcuch specjalistycznym smarem do łańcuchów motocyklowych (nie WD-40 itp. Ja używam Castrol Chain Wax).
5. Wyłączamy silnik.
6. Opuszczamy moto na koła.
7. Czekamy napisaną na opakowaniu smaru odpowiednią ilośc czasu, aby smar zaschnął.
8. Jeździmy.
Warto też przy okazji smarowania sprawdzić stan naciągnięcia łańcucha. Ma mieć 1,5 - 2,5 cm ugięcia. Jeśli łańcuch jest źle naciągnięty, należy go wyregulować tak aby się mieścił w normie. Ja radzę naciągnąć go na 1,5 cm ugięcia ponieważ łańcuch się naciąga.

Artykuł zaczerpnięty ze strony: http://www.moto-4t.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=27:jak-zadba-o-ancuch-w-naszym-motocyklu&catid=17:eksploatacja-motocykla&Itemid=53

O motocyklach w internecie

Bez dwóch zdań w Internecie jest chyba wszystko i nie ma chyba nikogo, kto by tego nie wiedział. Internauci znajdują na przeróżnych portalach informacyjnych aktualności z kraju i ze świata. Udają się do internetu w poszukiwaniach miłości, rozrywki lub rozwiązania swoich problemów. Masa pasjonatów używa też Internetu do rozwoju swoich pasji i zainteresowań.


wp-image-199880Na pewno takim hobby rozwijanym przy pomocy Internetu może być motoryzacja a dokładniej dział motoryzacji, jakim są jednoślady, czyli np. motocykle, ale nie tylko, bo na pewno miłośnicy quadów też znajdą w sieci coś dla siebie.

Trzeba wejść na stronę dowolnej wyszukiwarki internetowej takiej jak np. onet i wpisać w pole wyszukiwania tematykę, która nas interesuje i bez względu czy jest to enduro czy też bardzo popularny ostatnimi czasy motocross fmx. Z całą pewnością zostaną nam zaproponowane jakieś dobre strony na których znajdziemy motocyklowe informacje z dziedziny, która nas interesuje.

Na ten przykład, jeśli poszukujemy nowości, rozwiązań problemów lub po prostu informacji o zbliżających się eventach to w sieci znajdziemy mnóstwo stron z takimi wiadomościami. Na wielu serwisach motocyklowych znajdziemy szczegółowe kalendarium z datami i miejscami kiedy i gdzie odbywa się jakaś motocyklowa impreza, a mają miejsce w sezonie i poza nim. Dowiemy się również jak w zawodach radzą sobie polscy motocykliści i na jakim etapie jest motocyklowy Rajd Dakar.


Na portalach motocyklowych znaleźć możemy również całą masę artykułów zgłębiających tematykę akcesoriów dla motocyklistów w raz z ich szczegółowymi testami i poradami dotyczącymi ich samych lub motocykli. Można się dowiedzieć, które akcesoria motocyklowe są najlepsze. Oczywiście na tych portalach znajdziemy również testy motocykli czy też testy quadów.

Gdy interesują nas motocyklowe multimedia takie jak np. zdjęcia quadów lub np. filmy i galerie uwieczniające różne zloty motocyklowe, popisy motocross fmx to oczywiście takie rzeczy również znajdziemy na omawianych portalach motoryzacyjnych i trzeba przyznać, że jest to jedna z ciekawszych rzeczy jakie możemy tam znaleźć, ale nie jedyna. Na stronach znajdują się również filmy pokazujące wypadki motocyklowe i cały dramatyzm im towarzyszący.

Ale serwisy poruszające tematykę motocykli to nie wszystko. Bo oprócz zwykłych stron, na których możemy znaleźć ciekawe wiadomości i porady, znajdziemy również nie jedno forum motocyklowe, które posiada praktycznie swoją własną społeczność skupioną tylko i wyłącznie wokół tematu motocykli. W przypadku jakichkolwiek problemów znajdziesz tam pomoc a użytkownicy udzielą Ci dobrej rady.


Jeśli zaś zainteresowani będziemy zakupem swojego wymarzonego jednośladu lub np. będziemy chcieli wystawić na sprzedaż skuter czy też quad to nie ma problemu. Na łamach serwisu motocyklowego dowiemy się, która giełda motocyklowa jest najlepsza. Znajdziemy tam odnośniki tylko do najlepszych giełd motocyklowych czy też serwisów gdzie znajdują się ogłoszenia motocyklowe, oczywiście bardzo często takie portale posiadają swoje tablice ogłoszeń, na których internauci ogłaszają chęć kupna i sprzedaż jakiegoś pojazdu, bądź różnych ciekawych gadżetów.

Jak widać Internet daje ogromne pole manewru wszystkim „motorowym fanom”. Dzięki niemu miłośnicy motocykli mogą dzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi zapaleńcami czy też ludźmi, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Internet to możliwość tworzenia nowych społeczności, których swego rodzaju spoiwem będzie miłość do motocykli.



Źródło: O motocyklach w Internecie - Bazuka

Dlaczego warto pamiętać o założeniu rękawic motocyklowych?

Autorem artykułu jest Matkins


Przeciętnemu motocykliście nie trzeba już tłumaczyć potrzeby zakładania rękawic motocyklowych podczas jazdy. Obecnie to już w zasadzie norma. Szczególnie wśród posiadaczy trochę większych maszyn od skuterka.

Jednak warto przypomnieć o kilku ważnych powodach dla których zakładamy rękawice motocyklowe. I nie chodzi mi tu bynajmniej o to, że lepiej się w nich wygląda.

Powód 1. Zimne dłonie i palce

W sezonie jesiennym i zimowym sprawa zakładania rękawic wydaje się być oczywista - po prostu nie da się bez nich jeździć. Ale i w pozostałych sezonach, gdy jeździsz przy dużych prędkościach bywa bardzo zimno. Do czego to prowadzi?
Każdy kto kiedyś mając zimne ręce próbował np. pisania na maszynie lub robił coś co wymaga równie wielkiej precyzji w dłoniach i palcach wie jak trudno jest to wykonać gdy są one zimne. Palce robią się wtedy odrętwiałe i nie chcą nas za bardzo słuchać.
Jakie to się ma z jazdą na motocyklu?
Otóż ma to znaczenie szczególnie podczas naciskania na hamulec ręczny. Jeśli jedziesz np. 100 km na godzinę, podczas sporego ruchu, w sznurze aut często wyprzedzasz jakieś auto, a następnie musisz szybko hamować przed następnym. Rozgrzane ręce sprawiają, że nie masz problemów z precyzyjnym naciśnięciem na hamulec i wykonaniem hamowania. Przy zimnych dłoniach możesz nie mieć zbyt dobrego czucia. A czym to się może skończyć to nie trudno sobie wyobrazić...

Powód 2. Mokre ręce

Rękawice motocyklowe zapobiegają poceniu się dłoni i co za tym idzie poceniu się całego uchwytu kierownicy motocykla. Chociaż wewnątrz rękawic ręce mogą być nawet mokre to jednak na zewnątrz uchwyt kierownicy jest suchy. I to daje lepszą przyczepność.

Rozważmy taki przypadek. Jedziesz drogą ekspresową 100 lub 140 km na godzinę. Dłonie masz spocone i jedziesz bez rękawic. Chcesz zmienić pas ruchu. Zaciskasz ręce na kierownicy i skręcasz w kierunku drugiego pasa. Naglę ręka poślizguje ci się na uchwycie kierownicy, a ty zamiast na drugi pas zmierzasz wprost pod prąd przeciwnego pasa ruchu albo do rowu. Nieciekawa perspektywa. Przy takich prędkościach może nie wystarczyć ci czasu, by odpowiednio zareagować i skorygować kierunek jazdy. Dlatego uważaj by nigdy nie dopuścić do jazdy z mokrymi rękoma.

Powód 3. Poważniejsze urazy rąk podczas upadku.

Kiedy jesteśmy mali uczymy się, że pierwszą rzeczą jaką robimy podczas przewracania się jest wystawienie rąk przed siebie, albo pod siebie. Robimy to po to aby zamortyzować upadek. I tak samo jest gdy dorastamy.
Kiedy spodziewasz się upadku twoje ręce automatycznie kierują się tam gdzie nastąpi kontakt z podłożem, po to by ochronić swoje części ciała przed uszkodzeniem. Niestety często kosztem rąk. To może skończyć się złamaniami, posiniaczonymi rękami, lub nawet oderwaniem od nadgarstków w zależności od tego jak ciężki jest to wypadek. Rękawice mogą tutaj znacznie zredukować te negatywne dla rąk skutki upadku z motocykla.

To 3 najważniejsze powody dla których warto jeździć w rękawicach. Nigdy nie zapominaj ich założyć...

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak czyścić kombinezon/ubranie motocyklowe?

Autorem artykułu jest Matteo Damiano


Każdy szanujący się motocyklista ma na swoim wyposażeniu profesjonalny strój motocyklowy / kombinezon. Jednak nie każdy wie, jak należy się z nim obchodzić, aby zachował swe parametry.

Kombinezon motocyklowy w przeciwieństwie do innych części naszej garderoby wymaga nieco innego traktowania, aby przedłużyć jego żywotność. Już samo czyszczenie stroju dla motocyklisty wygląda inaczej niż w przypadku normalnego ubrania. Warto zaznaczyć, że odpowiednia pielęgnacja naszego stroju motocyklowego nie wpływa tylko na jego estetykę, ale również na parametry jakie posiada dany kombinezon, kurtka czy inny element motocyklowego ubioru.

Podstawą jest zidentyfikowanie materiału, z jakiego jest wykonane dane ubranie. Dopiero, gdy to wiemy możemy zabrać się za czyszczenie. Jeżeli jednak materiał jest nam obcy warto zobaczyć, czy producent nie umieścił na metce informacji w jaki sposób należy się z nim obchodzić. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie sprawy pielęgnacji stroju motocyklowego specjalistycznej pralni. Piszę specjalistycznej, ponieważ oddając strój motocyklowy do zwykłej pralni mogą się z nim obejść w nieodpowiedni sposób, a wtedy kombinezon, spodnie motocyklowe czy jakakolwiek inna oddana część naszego motocyklowego stroju może ulec zniszczeniu.

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa dla zachowania dobrej formy naszego stroju. Bardzo istotne jest jej przestrzeganie zwłaszcza na początku i pod koniec każdego sezonu motocyklowego. W pierwszym przypadku należy go odświeżyć przed założeniem po długim nieużytkowaniu. Drugi przypadek ma zabezpieczyć ubranie przed zniszczeniem. Brudne, niewyczyszczone ubranie motocyklowe po kilku miesiącach leżenia może osiągnąć tragiczny stan. Oby ten artykuł zmobilizował was do poświęcenia większej uwagi waszym strojom motocyklowym.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Od razu po zdrowym rozsądku - wybór odpowiedniego stroju na motocykl!

Autorem artykułu jest Matteo Damiano


Dużo motocyklistów zaczyna swoją przygodę mając tylko małą teoretyczną wiedzę dotyczącą wyboru odpowiedniego stroju motocyklowego. Przeznaczenie odpowiedniej kwoty i zakup dobrych akcesoriów stroju motocyklowego to po zdrowym rozsądku, podstawa bezpiecznej i przyjemnej jazdy motocyklem.

207025_150_07cBardzo wielu nowych motocyklistów zbyt szybko i gwałtownie porywa się do zakupu i ujeżdżania pierwszego motocykla. Zapominają coraz częściej o porządnym przygotowaniu się do jazdy w postaci zakupu odpowiedniego kombinezonu, spodni, kurtki, rękawic i butów motocyklowych.

Owszem, jazda w dresie i kasku też jest dopuszczalna, ale na pewno nie najbezpieczniejsza. Dosiadając motocykla musimy pamiętać, że tylko zdrowy rozsądek i solidny kombinezon motocyklowy i inne części stroju motocyklowego są w stanie zapewnić nam odpowiednią ochronę przed wypadkami, które zdarzają się nawet najlepszym. Wystarczy, że zaoszczędzimy na jednym elemencie naszego stroju lub wybierzemy niedopasowany dla nas model i możemy na tym bardzo ucierpieć. Dlatego wyjątkowo istotne jest też dopasowanie interesującego nas ubioru motocyklowego do naszej sylwetki i wymagań. Jak widzimy nie wystarczy zainwestować czasu i gotówki wyłącznie w motocykl - jest on tylko początkiem naszych wydatków. Minimalna ilość pieniędzy jaką należy przeznaczyć na zakup odpowiedniego stroju motocyklowego waha się w okolicach 2000PLN. Wydaje się dużo, ale to kwestia naszego bezpieczeństwa, a na strój motocyklowy składa się wiele elementów (kombinezon, spodnie, kurtka, buty, rękawice i kask).

Jest wiele dłuższych i bardziej wyczerpujących artykułów opisujących istotę problemu wyboru odzieży motocyklowej. Warto też zapoznać się z wyspecjalizowanymi stronami, których tematyka to głównie motocykle i moda motocyklowa. Moim artykułem chcę jedynie podkreślić jak istotny jest zdrowy rozsądek i wybór odpowiedniego kombinezonu czy stroju motocyklowego. Mam nadzieję, że skłoni was to do głębszego zastanowienia nad zakupem odpowiednich akcesoriów motocyklowych.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jaki motocykl wybrać?

Autorem artykułu jest Krzysztof Borowik


Dawniej nie było zbyt dużego wyboru wśród motocykli, a i tak każdy sprawiał wielką radość właścicielowi. Dziś te czasu już minęły, a nadmiar jednośladów powoduje, że mamy problem z zakupem tego, co nas tak naprawdę interesuje.

Wielu z nas w dzieciństwie marzyło o własnym motocyklu – symbolu wolności i niezależności, i niezwykłej frajdzie z jazdy. Wielu z nas swoja przygodę zaczynało od komarów, motorynek, MZ-etek, czy nawet słynnych WSK, które stały w garażach po kawasaki-versys-2009naszych ojcach. To właśnie te motocykle prymowały na ulicach, czy polnych drogach, za nim jeszcze pojawiły się skutery, quady lub inne cuda prosto z Azji. Nie żebym się czepiał, ale nie ma to jak własno-ręcznie wciskać sprzęgło i zmieniać biegi, bo te właśnie rzeczy kojarzą mi się z jazdą na motocyklu. Ale wymienione wyżej sprzęty przeszły już do historii, a dziś na drogach królują ścigacze, choppery, motocykle miejskie i turystyczne. Odmian, zdaje się prostej maszyny jest mnóstwo. Japońskie motocykle niemal zupełnie zdominowały nasze ulice. I choć osobiście nie przepadam za tzw. „ścigaczami”, to rozumiem ich właścicieli za co je cenią. Chodzi oczywiście o moc, prędkość i przyśpieszenie, które dla innych typów motocykli są nieosiągalne. Ale mają one swoje wady, a główną z nich jest praktycznie brak możliwości komfortowej jazdy po luźnej nawierzchni. Nawet jeżeli zmieni się na bardziej odpowiednie opony motocyklowe, to i tak jazda po np. żwirówce jest daleko niebezpieczna. Z tego powodu wybieram motocykle turystyczne, które dzięki odpowiedniej mieszaninie stylów, nadają się do jazdy po ulicy jak i wypady na przejażdżkę po lesie, lub innych nieutwardzonych dragach. Przy odpowiednim wyborze motocykla(nie za duży), można go nawet stosować jak motor terenowy, uprzednio zmieniając opony przystosowane do takiej jazdy. A więc polecam motocykle z segmentu turystycznych, na których jazda jest i wygodna i bezpieczna.





---

www.motocyklowo.pl

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl